За мен целта на терапията е да промени ограничаващите вярвания и поведенчески модели, които са пречка в растежа, развитието и цялостното функционирането на личността. Гещалт терапията се стреми да подкрепи личността в развитието и разгръщането на потенциала й. Подпомага я в придобиването на умения да погледне проблемите си от друга перспектива, (защото трудностите всъщност не изчезват, фактите и събитията не се променят, но начина по който ги възприемаме и разглеждаме вече е различен); развива уменията на личността да се справя с житейските трудности; да стане по-устойчива на съвременните стресови фактори в средата и да преоткрие всички ресурси, посредством които е възможно да се справи с минали и настоящи травматични преживявания. Чрез гещалт психотерапията се научаваме да вървим рамо до рамо с нашите дилеми, разочарования и болка, разглеждайки ги, не като препятствия по пътя ни, а като предизвикателства. Това, което се случва по време на и след терапия е „смяна на мащаба на картата“, както в посока да го увеличим, така и в посока да го намалим и да осъзнаем, че във всеки един момент имаме избор как да преживяваме реалността си. Целта също е да осъзнаем не само проблемите си, но и нашите предимства, потенциални възможности, да очертаем целите си и да намерим най – подходящия път водещ към нашето здравословно функциониране!
И накрая, но не на последно място, в гещалт терапията обръщаме особено внимание на средата, в която човек живее и работи. Ние вярваме, че тя ни въздейства и ни променя, както е верен и обратният процес. Ако средата страда и има нужда от лечение, не можем да очакваме индивидите в нея да са здрави! В подкрепа на това ще цитирам Пърлс, който казва „Няма болни хора, има болно общество.“ Не можем да опознаем напълно човек, ако не познаваме неговото обкръжение, пряко или косвено. На индивидуално ниво промяната се случва в душата, тялото и съзнанието на човека, но обръщаме внимание и на средата, в която той съществува. Какво е неговото обкръжение, кои са важните хора в живота му, по какъв начин се случва контактът му с тях, как тази среда оказва въздействие върху развитието на личността? Осъзнатата и желана промяна в съзнанието на човека, обикновено катализира промени и средата.
Гещалт терапията е цялостен подход към човешкото функциониране в средата. Гещалт терапията съдържа в себе си, не само гещалт психология, но и екзистенциална философия, теорията на полето създадена от Курт Левин, феноменологичният подход на Хусерл и Хайдегер и накрая, синтезира възгледите на дзен будизма, за едно цялостно разбиране на човешката същност и съществуването й в битието. Основни концепции в подхода са концепцията за „фигура и фон“- свързана с описанието на възприятията в гещалт психологията, съобразно нашият фокус, нашето мислене и насочеността на личността ни. За нас във фигура се превръща, всичко за което мислим, имаме чувства по отношение на него, независимо дали сме осъзнати за тях, или не. Друга важна концепция в гещалт терапията е свързана с полярностите в нас, като целта в терапията е тяхната интеграция. Най – достъпно, можем да опишем полярностите, ако разглеждаме дадено поведение или емоция в нас, които се проявяват, в крайната си степен. Тогава със сигурност знаем, че съществува, нейната полярност, която е изтласкана и неосъзната. За да се получи интеграция на тази изтласкана част, е необходимо свързване с тази полярност на емоцията/поведението, която е силно проявена и осъзнаване на другата, която е изтласкана. Много често за повишаване на осъзнатостта на клиента в гещалт терапията се използват разнообразни експерименти, които не са предварително разписани, а възникват спонтанно в осъзнаването на терапевта. Така той може да даде обратна връзка на своя клиент и да му предложи да изпробва нещо ново и различно за себе си. Част от популярните експерименти са техниката на“празният стол“ създадена от Пърлс, работа с движенията на тялото, визуализации, идентификация с друг обект, работа с арт терапевтични инструменти и др.
Вярвам, че няма случайности, а има синхроничности. Ако четете тези редове и сте посетили сайта ми, вероятно нуждата ви от промяна, интуитивно ви е насочила към тази статия. Не се колебайте и се доверете на интуицията си. Добре дошли и приятно четене!
С ентусиазъм и вълнение очаквам нашите срещи,
Таня